България традиционно е сред страните с добро качество на интернет свързаността. С времето достъпът до интернет се превърна от лукс в абсолютна базова необходимост, но изграждането на нужната инфраструктура все още е диктувано от ползите за бизнеса.
Така се получават сиви зони, в които качеството на връзката не е оптимално или изобщо липсва. Компаниите не изграждат инфраструктура в тях, защото не е икономически обосновано. Така се получава и феноменът дигитално номадство – хората напускат мястото, на което живеят, за да търсят по-качествена интернет връзка. За да пресече този процес в страната, българското правителство обяви мащабна инвестиция на стойност над 443 млн. лева, съобщава Нова телевизия.
Парите са от Плана за възстановяване и устойчивост в частта „Свързаност“. Те са разпределени в шест договора, които вече са подписани с трите мобилни оператора в страната. Те ще инвестират и собствени средства в размер на 10%, за да изградят високоскоростна интернет инфраструктура за 185 населени места.
Проектът включва изграждането на 7000 километра нова оптична мрежа. Тя трябва да осигури интернет връзка със скорост 1GB/s до населените места.
„Този проект е важна стъпка към цифровия преход. Аз бих казал, че той е цифров поход към слабонаселените места. Този проект ще даде възможност не само за достигането на високоскоростен интернет, с всички ползи и предимства, но ще даде възможност и за различна регионална политика. Като следствие на това – и за по-добра демографска политика”, обяви премиерът Росен Желязков.
Проектът включва и свързването на малки села, махали и отдалечени райони. Така общо над 200 населени места в 140 от 265 общини ще бъдат свързани с новите трасета, което включва и мобилна инфраструктура, казва вицепремиерът Гроздан Караджов.
„Освен финансирането от държавата, Vivacom ще инвестира минимум 15 милиона собствени средства, за да може да реализира проекта в двата региона, в които ние ще работим. В допълнение, сме поели ангажимента да поддържаме за срок от 20 години напълно безплатно мрежата, която ще използва държавната администрация, която ще бъде изградена по този проект”, коментира главният изпълнителен директор на Vivacom Николай Андреев.
Изграждането на инфраструктурата трябва да завърши до август 2026 г. и така да се навакса изоставането по реализацията на част от проектите по Плана за възстановяване и устойчивост, което се натрупа през последните години. Желязков допълни, че ще бъде направена и последваща регулация, която ще направи инфраструктурата достъпна за всички телекомуникационни оператори, за да предоставят услуги чрез нея.