Как AI ще ускори развитието на 5G

Изкуственият интелект (AI) увеличава своето влияние във все повече сфери на живота ни. Засега в очите на средностатистическия потребител, AI е предимно чатботове и други подобни алгоритми, които имат привидно семпли възможности – генериране на текст, изображения и т.н.

Реалните ползи от AI обаче тепърва предстоят. Умните алгоритми ще се развиват и ще имат много повече и по-специфични способности, които ще позволят на компаниите много по-бързо и прецизно да анализират информация, да предвиждат възможните развои на дадени събития и казуси и какво ли още не. Поне такива са очакванията.

AI ще има голяма роля и в управлението на ИТ инфраструктурата. Според скорошен анализ на Gartner, отражението на AI върху телеком индустрията вече започва да се вижда и дава представа какви тенденции се оформят, съобщава Total Telecom. Ето и някои от тях и как AI ще помогне за подобряване на 5G мрежите, инфраструктурата и услугите.

Повече автоматизация

Според анализа, AI вече започва да има все по-голяма роля в изпълнението на една от най-важните цели за операторите: подобряване на управлението на мрежите и автоматизацията им. Твърди се, че отчетите на операторите, които използват AI за такива цели, вече показват добри резултати като намаляване на разходи, скъсяване на времето за ремонти и подобряване изживяването на потребителите. Не се дават конкретни примери.

Подобряване на обслужването

Клиентът винаги е най-важен. А за операторите е голямо предизвикателство да предложат най-добрата услуга на най-ниската възможна цена, която все пак да носи и печалба. AI помага за задържането на клиентите и по-лесното намиране на този баланс.

Първата стъпка са чатботовете и виртуалните асистенти. Много телекоми вече ги използват, за да осигурят първата стъпка на обслужването на клиентите – съкращаване на времето за отговор, бързо покриване на най-честите въпроси и искания. И по-лесно задържане на клиента, докато се освободи служител, който да поеме по-специфичните питания.

Операторите имат все по-голям интерес и към използване на машинно обучение, AI и анализи на данни, които да преглеждат разговорите и взаимодействията с клиентите, за да открият тенденции, проблемни точки и какво се харесва. Така компаниите по-лесно могат да се нагодят според очакванията на клиента и да отговорят на тях дори и ако той не може да ги формулира.

AI и Edge

Edge услугите са ниша, която дълго време е посочвана като такава с голям потенциал, но чак сега той сякаш започва да се реализира. Edge е и атрактивна възможност за телекомите. Те могат да предложат подобни услуги, които да осигурят допълнителен изчислителен капацитет близо до клиентите и да подобри работата с IoT системи, обработка на данни и т.н. Това ще помогне на клиентите (и на операторите) да спестят разходи за пренос на данни, ще намали натоварването на мрежите и ще ускори обработката.

А комбинирането на Edge с AI е още по-голяма бизнес възможност. Самите клиенти ще могат да използват свои и други AI решения, които да се обработват от Edge услугите. Или пък операторите ще имат възможността да предлагат Edge услуги с AI способности.

Анализът предупреждава, че въпреки множеството ползи на AI, трябва да се внимава и да не се прекалява с ентусиазма. Една от честите заблуди е, че AI ще елиминира човешките грешки. На теория, да – защото няма хората да правят това. Но не означава, че самият AI няма да греши. Особено в началото на своя път. Затова към технологията трябва да се подхожда внимателно и търпеливо.

Related Posts