КАКВО Е 5G
Съкращението 5G означава „пето поколение“ и се използва за новите мобилни мрежи. Като следваща еволюционна стъпка, те стъпват над вече изградените 4G системи. Всяко ново поколение има за цел да увеличава значително свързаността и ефективността на нашето ежедневие.
ПОКОЛЕНИЯТА МОБИЛНИ МРЕЖИ
1G
2G
3G
4G
5G
ПРЕДИМСТВАТА НА 5G
ТЕХНОЛОГИЯТА ЗАД 5G
ИНОВАЦИИТЕ
5G ще използва няколко технически иновации, които ще му позволят да развие много по-високите възможности, които ще са характерни за този тип мрежи.
ПОВЕЧЕ ЧЕСТОТИ
5G като всяко ново поколение добавя нови радиочестоти. С тази разлика, че технологията ще може да работи с много широк набор от такива, включително да ползва и милиметрови вълни (над 20 GHz). Европейският съюз е определил три спектъра, по които да се развива 5G – дълги ленти (700 MHz), средни (3.5 GHz) и ултра къси (24 GHz).
МРЕЖОВИ РАЗРЕЗ
Мрежовият разрез (Network slicing) е друга иновация, която е малко по-техническа. Казано с най-прости думи, тя предоставя възможността на операторите да обособяват отделни мрежи в мрежата, чрез софтуери за виртуализация и самите функции на инфраструктурата. Така, единната мрежа може да се обособява на различни нива и да може да задоволи много повече приложения и устройства едновременно.
ПО-ГОЛЯМО ПОЛЗВАНЕ НА МИКРО И НАНО КЛЕТКИ
При 5G ще се използват повече антени и нагъсто, но с много по-малка мощност, която може да бъде в около 10 до 500 пъти по-ниска от тези на базовите станции. Разработени са такива дори с размерите и формата на лента плат или тиксо, които могат да пренасят информация на разстояния от няколко метра, без да създават опасност за здравето или да засилват електромагнитния фон.
МИЛИМЕТРОВИ ВЪЛНИ
Една от големите особености на 5G мрежите е добавянето на радиочестоти над 20 GHz, чиято дължина на вълната се измерва в милиметри. Досега, в мобилните комуникации се използваха такива с дължина основно в дециметри и по-малко – в сантиметри. Чрез тях се вдига капацитета и скоростите на мрежата. Клетките с тях ще се разполагат по-нагъсто, но ще излъчват с много по-малки мощности от стандартните базови станции.
ПО-НАСОЧЕН ЛЪЧ
Друга техническа особеност е разполагането на много антени в една клетка. До средата на 4G, тя беше само една, която разпръсква един непрекъснат лъч. Модернизацията на 4.5G започна да налага Massive MIMO или много повече антени в една клетка. Те излъчват доста по-слаб, но по-насочен лъч, който да се възприема по-директно от устройствата. Така се намаляват възможностите за преплитане на сигнала и се увеличава броя на свързаните едновременно джаджи.
ПРЕМАХВАНЕ НА ДУПЛЕКСА
Може да звучи странно, но в момента мобилните мрежи работят основно в дуплексов режим. В момента операторите групират честотните ленти по двойки – една за сваляне на информация и една за качване. Подходът познат като Frequency Division Duplex (FDD), той се ползва масово от всички мобилни поколения до момента. 5G ще разчита на друга технология – Time Division Duplex (TDD), който използва една честотна лента за едновременното качване и сваляне на данните. Това ще повиши ефективността за ползването на радиоспектъра и на мрежата като цяло.