Европейските мобилни оператори продължават своите усилия да променят позициите на местните регулатори и да им разрешат да се сливат в по-малко, но по-големи дружества. Призивите бяха особено гласни по време на Световния мобилен конгрес (MWC) в Барселона в началото на месеца и са индикатор, че браншът не само не се отказва от идеята, но и засилва борбата за реализацията ѝ, отбелязва CNBC.
По време на MWC браншът направи най-публичното застъпване за концепцията досега, като заяви директно, че иска да бъде „освободен“ да се развива. Не е тайна или изненада за никого, че Европа изостава в няколко отношения спрямо Китай и САЩ. Едно от тях е именно развитието на мобилните мрежи и ИТ инфраструктурата.
Това си личи особено и при 5G мрежите. Макар вече да има солидно 5G покритие из Европейския съюз, по-голямата част от то е чрез DSS технологията. Самостоятелните 5G мрежи все още са рядкост и изграждането им върви по-бавно от очакваното. Същевременно в САЩ, и особено в Китай, 5G SA се развива бурно и там вече започват да виждат и ползите от допълнителните възможности на тази технология.
Няма как да се продължава така
Европейските телекоми от години казват, че им е трудно. Регулациите са строги, мудни и сложни. Приходите не са чак толкова много, а инвестициите са огромни и стават все по-скъпи. Институциите са против вдигането на цените, но и не участват особено активно с инвестиционни програми и субсидии. Създава се ситуация, в която операторите са обречени на застой. Или поне така твърдят те.
„Ако ще инвестираме в технологии, в задълбочено ноу-хау и искаме да сме катализатор за драстични, положителни промени в Европа, както другите големи технологични компании правят в САЩ и в Китай, ни трябва Мащаб. За да постигнем този мащаб, трябва да консолидираме фрагментирания пазар на телекоми в Европа. За тази цел ни трябват регулации, които ни позволяват да се консолидираме. Затова ви молим: молим ви да ни освободите. Позволете ни да направим този мащаб. Позволете ни да инвестираме в технологии и да реализираме тези продуктивни промени“, казва Марк Мъртра, изпълнителен директор на Telefonica пред CNBC.
Неговият колега Кристел Хейдеман, изпълнителен директор на Orange, казва, че има положителни индикации за възможни мега сделки в Европа. Нужно е обаче да се направи повече, за да може да се гарантира конкурентоспособността на Европа на световно ниво. „Смятам, че има много голям натиск в Европа върху нашите политически лидери, от страна на бизнеса, за да се направят нужните промени. Но засега все още не е направено достатъчно“, казва Хейдеман.
Няма да е лесно
Новият състав на Европейската комисия (ЕК) вече показва въпросните индикации, че ще предложи промени. Още през януари т.г. ЕК представи нов план, който нарича „Компас за конкурентоспособност“ и трябва да помогне на институциите да модернизират регулациите според новите условия. В него ясно е включена и възможност за намаляване на фрагментацията на определени пазари, за да се постигне нужната им способност според икономиката.
ЕК предлага и нов Закон за цифровите мрежи, който ще включва повече стимули за телекомите да инвестират в следващото поколение инфраструктура. Регулацията ще им помогне и за намаляване на разходите, хармонизиране на политиката за разпределение на честотите сред страните-членки и др.
Всичко това звучи чудесно за операторите, но самите те все още не „подскачат“ от ентусиазъм. Основната причина е, че засега е само план и ще мине доста време докато се превърне в действащи регулации.