Американските военни увеличават своя интерес към мобилните мрежи от пето поколение. Те вече са отправили запитвания за повече информация към различни представители на мобилната и сателитната индустрия, съобщава онлайн изданието FierceWireless.
„Развълнуван съм да видя какво ще ни донесат следващите две години. Важно е да се възползваме от технологиите, които се произвеждат масово“, казва бригадирен генерал Стив Бътоу по време на конференцията SATELLITE 2023. Представители на американските военни взеха участие в събитието и споделиха част от очакванията и идеите си за мобилните технологии и тяхното използване.
Отворени към всички
Полковник Джоузеф Робъртс също участва на конференцията. Той казва, че комбинацията от сателитна връзка и 5G може да „промени играта“. Чрез нея се създава възможност всеки войник на бойното поле да е постоянно свързан.
Противно на очакванията, Робъртс казва, че военните подкрепят отворените стандарти. Той и колегата му призовават мобилната индустрия да продължи да приема и развива отворените архитектури. „Ако приемете отворените интерфейси, ще създадете среда, в която можем да имаме много бизнес с вас“, казва Бътоу.
Рик Лобер, вицепрезидент на Hughes казва, че компанията също подкрепя отворените стандарти и Open RAN, но не всички в бранша са на същото мнение. Той се надява, че това постепенно ще се промени, особено, когато има такъв голям интерес и от потенциални клиенти. Лобер призовава военните да не сключват договор само с една компания, ако пуснат програма, която да е насочена към отворените стандарти.
5G стандартите са важни
Военните държат на прецизността. Затова за тях ясни и конкретни стандарти са от голямо значение. Именно затова те подкрепят използването на 3GPP стандартите, казва Робъртс. Той дава за пример множество ползи като комуникация между граници. „Тъй като 5G е търговски стандарт, много от нашите партньори в коалицията могат да го използват. Свързваме се през обща инфраструктура с тях“, казва Робъртс.
От Lockheed Martin коментират, че индустриалните стандарти са от критично значение, за да се гарантира взаимосъвместимост и мащабиране на технологиите и устройствата. Една такава полза е въвеждането на съвместимост със сателитни мрежи в стандарта 3GPP Release 17 на 5G. Това позволява разработка и предлагане на отворени решения за въздушна и космическа комуникация, които без проблеми да се свързват с наземните мобилни мрежи.
Вицепрезидентът на Verizon Кори Дейвис коментира по-късно пред FierceWireless, че военните са заинтригувани и от възможността за преносими частни 5G мрежи. Вече има и разработки в тази посока, които позволяват на военните да разгръщат временни мрежи на местата, на които са им необходими за колкото време е нужно. Повечето решения все още са твърде обемисти, като целта на военните е да може оборудването да се събере в раница.
По време на конференцията и военните също потвърждават идеята. Робъртс дори отправя предизвикателство към индустрията: дали тя ще може да внедри всички стандарти в достатъчно малко устройство, което да е подходящо за „тактически потребител, който е постоянно в движение на места, където спектърът е оспорван и ако те засекат, означава да стрелят по теб“.
Също така е нужно устройствата за бойни условия да са малки, да работят с ограничено място, ограничено охлаждане и ограничено захранване. Също така трябва да са достатъчно бързи и лесни за използване, за да не губят време войниците в изучаване или подготовка на оборудването.
„Не ми давайте решения, които са за човек с докторска степен в лаборатория. Вижте какви са вашите решения за моята среда. Не ми казвайте да дойда във вашата среда“, казва Робъртс.