Може ли Илон Мъск да се окаже решаващ за бъдещето на 5G

5G базови станции

Илон Мъск неусетно се превърна не само в най-богатия човек в света, но и в един от най-влиятелните в управлението на САЩ. Той успешно се позиционира сред ключовите и най-приближени съветници на американския президент Доналд Тръмп, който му повери голяма роля и в реструктурирането на американските институции и оптимизирането на дейността им.

Мъск е със специален статут, който му позволява да работи и като съветник в новото министерство DOGE, но не и да напуска бизнесите си. За целта той ще работи определен брой дни годишно в министерството, а през останалото време ще може да се посвещава на компаниите си. Тази комбинация поражда и известни опасения, че Мъск може да използва позицията си, за да извлече изгода за своите бизнеси и да повлияе пряко на политиката на институциите.

Един от потенциалните ефекти може да бъде върху развитието на 5G мрежите занапред, отбелязва LightReading. Опасението – Мъск може да се възползва и да „отклони“ ключов честотен спектър, който е искан от мобилните оператори за 5G, за своите цели.

Проблемният спектър

Компанията SpaceX на Илон Мъск има интерес към горната част на C-Band спектъра. Същият той обаче е желан и от телекомите за развитие на 5G услуги. А новият председател на Федералната комисия по комуникации (FCC), която е отговорна за разпределението на спектъра, вече заяви, че иска да разгърне тези честоти за „по-интензивно използване“.

Индустрията разчита това послание, че ще бъде подготвен търг за лицензирането на диапазона. Преди това обаче трябва да бъде определено и за какво ще може да се използва той.

Всъщност, в този спектър има достатъчно „място“ както за 5G услуги, така и за комбинацията им със сателитни комуникации, казва директорът на Wireless Future Project Майкъл Калабрис. Според него новият председател на FCC – Брендан Кар действа разумно, като е отворил консултация за идеи за какво да се използва спектъра и как да бъде споделен разумно.

Какво може да направи Мъск

Смята се, че милиардерът има голямо влияние над Тръмп и в някои аспекти администрацията на американския президент би направила всичко, което Мъск пожелае. Самият Тръмп е заявявал неведнъж, че има доверие на Мсък и харесва неговият усет за управлението на бизнеси.  Това се тълкува като възможност за Мъск да влияе на Тръмп и да го убеди, че този ключов спектър ще е по-важен за целите на SpaceX.

Самият Тръмп обаче също така е подчертавал, че Мъск няма глас в окончателното взимане на решенията. Той може да само да съветва, а президентът ще взима всяко крайно решение след обсъждане и анализ със своя екип.

Освен това Тръмп показа, че може да балансира добре ключовите назначения. Например той създаде Съвет за космическото лидерство в Американската търговска камара, който беше оглавен не от представител на SpaceX, а на Amazon. Американският търговски гигант също има бизнес със сателитен интернет и е основен конкурент на SpaceX в този сектор.

Има множество възможности за компромис, например отделяне на ленти за ексклузивно използване и такива за споделени цели, както и взимане на част от спектъра от настоящи ползватели“, казва Блейър Левин, съветник в New Street Research и бивш член на FCC. Така че, ако Мъск не прояви познатия пиперлив характер и остане отворен за разумни разговори, всъщност ситуацията може да бъде решена доста изгодно за всички. Проблемът е в непредвидимостта на Мъск, който често си мени мнението.

Related Posts