Светът е в началото на ерата на изкуствения интелект, която ще донесе със себе си множество мащабни промени. AI вече изисква сериозна ИТ инфраструктура, като нуждите от нея ще стават все по-големи.
Мобилните мрежи от пето поколение са едно от важните решения на това предизвикателство. Но според анализ на Connect Europe, Европа изостава в разгръщането на 5G мрежите си, в сравнение със САЩ и ключовите Азиатски пазари. Проблемът е особено изразен при 5G SA мрежите, съобщава Telecoms.
Все по-назад
Проучването на Connect Europe звучи познато. Сякаш сме чували тези заключения и преди. Това е, защото всъщност не просто няма достатъчно прогрес, а дори има забавяне.
Connect Europe отбелязва и други проблеми на европейския пазар. Например фрагментацията и прекалено строгите регулации. Всичко това спъва иновациите и конкуренцията и според организацията (бившата ETNO), целите на инициативата Цифрово десетилетие за 2030 г. няма как да бъдат изпълнени без увеличаване на инвестициите.
Оказва се обаче, че инвестициите всъщност спадат. През 2023 г., за когато има данни докладът, общите вложения на телекомите в Европа са 57,9 млрд. евро. Това е с малко над 2% по-малко спрямо година по-рано.
Инвестициите в Европа са средно 117,9 евро на глава от населението. За сравнение, в Япония са 187,6 евро, а в САЩ – 226,4 евро.
„Тази тенденция на свиване се случва в момент, в който Европа все още изостава много от своите гигабитови цели“, пише организацията. А вече можем да добавим и резкия ръст на AI потреблението, който тепърва ще расте. За да може ЕС да бъде конкурентен и в тази ниша, ще се нуждая от много добра инфраструктура. Така че свиването идва във възможно най-лошия момент.
Разликите се увеличават
Анализът посочва, че към 2024 г., 82,5% от Европа има покритие от гигабитови мрежи. За сравнение, в САЩ покритието е 90,3%, а в Япония – 93,9%. В Южна Корея покритието е 97%, а в Китай – 99%.
ЕС се справя добре в FTTH сегмента – 70,5% покритие на населението. В САЩ то е 54,8%, но отново ръстът е много по-голям. И по-лошо: според прогнозата на доклада, в края на това десетилетие, все още около 45,5 млн. европейци няма да имат достъп до фиксирана гигабитова мрежа.
Специално за 5G, към края на 2024 г. Connect Europe очаква да има 87% покритие над населението на ЕС – увеличение спрямо 80% година по-рано. И по този показател ЕС изостава. 5G покритието в Китай е 90% от населението, в Япония – 97%, в САЩ – 98%, а в Южна Корея – 99%.
Изоставането е още по-голямо при 5G SA мрежите. В Европа едва 40% от населението има покритие от самостоятелна 5G мрежа. В САЩ са 91%. Няма отделни данни за Китай и Япония, но за цялата Азия-Пасифик покритието е 45%, като се прави уточнението, че има големи разлики между страните там.
„Силни и иновативни оператори са от критично значение за изграждането на европейските технологии и да се подкрепи конкурентоспособността. Дерегулацията и по-голям мащаб са необходими, аз да се освободят повече иновации и да се мотивират иновациите“, казва Алесандро Гропели, главен директор на Connect Europe.