Мобилните мрежи от пето поколение (5G) вече са широко разгърнати по света, макар и все още да има доста какво да се желае от гледна точка на самостоятелните им версии (5G SA). Мнозина представители на бранша спорят дали 5G е провал или не.
А пък една част вече гледат към следващото поколение (6G) с надеждата то да коригира пропуските и проблемите на 5G. Едно от предизвикателствата за решаване е именно да се постигне повече единност и да се намалят споровете. Това обаче не изглежда, че ще се случи, отбелязва LightReading.
В навечерието на Световния мобилен конгрес (MWC 2025) в Барселона, една от темите е именно развитието на 6G. Първите стъпки за новата технология вече се правят, като веднага си проличават и някои проблеми.
Още от същото
„Мобилните оператори предприемат много прагматичен подход към 6G, защото смятат, че не са си възвърнали инвестициите от 5G“, казва Алейн Мурад, старши директор на компанията за анализи Interdigital.
Някои производители на оборудване също са по-внимателни с обещанията. Ericsson например дори не е споменала 6G по време на подгряващите си събития за MWC 2025. Засега компанията възприема 6G като „еволюция на 5G“, която ще бъде достъпна само за инвестиралите в 5G. Това е една от новите надежди на операторите, че ще могат да използват следващото поколение с по-малко вложения и да се възползват максимално от оборудването, което са купили за 5G мрежите си.
На подобно мнение са и NGMN – Алиансът на мобилните мрежи от следващо поколение. Той обединява няколко водещи оператора, които още от самото начало на разговорите за 6G смятат, че новият стандарт не трябва да изисква смяна на хардуера и да се запази 5G оборудването. NGMN иска 6G да е предимно софтуерен ъпгрейд на съществуващите мрежи.
Същото, но по-различно
NGMN потвърждава позицията си и с новия си доклад в навечерието на MWC 2025. Операторите очакват от 6G да внесе новости в RAT (технология за радио достъп) и да направи мрежите по-сложни с няколко различни RAT за управление. Резултатът ще е оптимизирано използване на ресурсите, по-добра ефикасност и намаляване на разходите.
Ако всичко това стане само със софтуер, ще е добре дошло за операторите, защото ще спестят още повече средства. Да, в началото ще има трудности докато се свикне с управлението на множество RAT едновременно, но след това бързо ще се постигнат добри резултати.
Това обаче няма да е чак толкова лесно. Вече има разногласия как да се подходи. Например вътрешно проучване на NGMN открива, че 60% от операторите предпочитат 6G RAT да бъде на основната на 5G SA. 40% обаче смятат, че ще е нужно отделно 6G ядро.
От една страна, ново ядро ще улесни оптимизацията и интеграцията на специфични услуги и технологии. Но пък ще затрудни взаимосъвместимостта, отварянето на RAN оборудването и може да изисква повече вложения.
И все пак, основната надежда е, че 6G ще бъде нова възможност за телекомите да продават услугите си и да увеличат приходите. Но до тогава има още минимум 5 години, тъй като 6G не се очаква преди 2030 г. И като сложим още 2-3 години първи стъпки и навлизане, засега разговорите за 6G си остават в сферата на пожеланията.