Ще успее ли 5G да изпълни прогнозите на GSMA

GSMA има доста амбициозни прогнози за развитието на мобилния сектор, включително в 5G сегмента. Напоследък обаче числата сякаш не са толкова оптимистични. Някои компании, включително Ericsson, ревизираха част от стойностите, особено след като реалните резултати изостават от очакванията.

Въпреки това оптимизмът като цяло остава. В голяма степен той е продиктуван и от огромния потенциал, който все още не е реализиран. Но реалният проблем е темпото на реализация, а не, че няма възможности. Такива има и то в изобилие. Браншът обаче сякаш не може да намери правилния подход да ги осъществи, отбелязва LightReading.

Спад на растежа

Данните от няколко ключови „фронта“ показват проблем. Китай е най-големият 5G пазар от гледна точка на брой абонати. Намаляват новите абонати на мобилни данни. Забавя се и растежът на консумацията на данни – 8.1% за първата половина на годината.

За сравнение, през 2019 г. беше 68%. През 2022 г. – 13%. А към края на 2023 г. – 11%. С други думи, достига се насищането на пазара от гледна точка на потребители. Те обаче не са достатъчни за бързото изплащане на инвестициите. Това нямаше да е проблем, ако телекомите бяха развили успешно другите сфери на 5G за източници на приходи от бизнес услуги. Сега тези очаквания по-скоро са пренасочени към 5G-Advanced.

Обновеният стандарт вече е напълно готов и се очаква през втората половина на тази година да започне да навлиза в инфраструктурата. Реалните ползи от него обаче ще могат да се усетят догодина или по-късно, в зависимост от това колко оператори и с какво темпо ще започнат интеграцията на 5G-Advanced. И също така дали ще успеят да използват момента, за да привлекат вниманието на бизнеса към допълнителните ползи на технологията и съответно да увеличат приходите.

Оптимизмът остава

Въпреки всичко, GSMA запазва оптимизъм. В новия си доклад за Азия-Пасифик, организацията все пак прогнозира, че световният трафик на данни ще продължи да расте. С цели 3.7 пъти повече до края на десетилетието.

Очаквано, регионът е поставен начело и като лидер на расте. В момента в Южна Корея средният месечен мобилен трафик на потребител е 18GB, но през 2030 г. ще достигне 87GB. Същите са стойностите и за Япония.

GSMA казва, че очаква двете държави да изпреварят значително Китай по потребление до 2030 г. „Въпреки че Китай бързо въведе 5G и продължава да се представя добре спрямо други пазари, има ограничение за броя на хората на пазара, които ще се ангажират с модерни услуги за данни; забавянето на растежа на трафика е индикация, че можем да достигнем тази граница Това не означава, че трафикът няма да продължи да расте, просто растежът идва от същите дигитални пионери, които увеличават използването си, а не от нови хора, които изпробват услуги“, казва организацията пред LightReading.

GSMA отбелязва в доклада, че друга полза ще е миграцията на 4G абонати към 5G. Така средният мобилен трафик на месец ще достигне 53GB през 2030 г. Изглежда смела прогноза на фона на настоящата ситуация, но всъщност не е толкова изненадваща. Ако с времето се случат дори част от очакваните новости като увеличаване на резолюцията на видео стрийминга, повече онлайн игри, повече общо потребление и по-голямо навлизане на добавената и смесената реалност, то съвсем по естествен път средната консумация на данни ще нарасне осезаемо.

Related Posts