Водещите тенденции в 5G за близкото бъдеще

Мобилните мрежи от пето поколение (5G) изминаха първите няколко етапа от своето развитие. Те вече не са нещо ново в очите на хората, още по-малко във възприятията на бизнеса. Но все още не са реализирали своя пълен потенциал, за който иначе се говори толкова много.

И ако досега можеше да има различни оправдания, например пандемия, последвалите различни кризи и съответно промяната в приоритетите на бизнеса, то вече тези фактори са или преминали, или приети като норма. И съответно се случват много нови неща, особено в сферата на технологиите, където изкуственият интелект (AI) се развива все по-бурно. А той провокира и бързото разширение, подобряване и обновяване на ИТ инфраструктурата. Трескаво се градят нови центрове за данни и се подобрява мрежовата комуникация, за да може да издържи на огромните обеми информация, които AI използва и изисква.

Това е шанс за 5G мрежите да демонстрират своите предимства и да ги затвърдят. И това се случва точно в момент, в който 5G е готов за следващата голяма стъпка от своето развитие и навлизането на подобрената версия на технологията. В свой анализ GSMA Intelligence посочва кои са тенденциите, които се оформят като основни в 5G за близките години.

Фокусът се измества към 5G SA и 5G-Advanced

Всички статистики отчитат ръст на връзките към 5G мрежите. Това обаче не е нито новина, нито нещо изненадващо, а съвсем нормален процес. Вглеждането в детайлите показва дори проблеми. В ЕС например вече има над 200 млн. 5G връзки.

Въпреки това, 5G все още не е променил съществено растежа на приходите от мобилни услуги, който остава нисък в повечето европейски пазари. Пренасочването на инвестициите към по-модерни форми на 5G, по-специално 5G мрежи, базирани на самостоятелната (SA) архитектура, както и 5G-Advanced, ще бъде важно за отключване на нови ползи и възможности за монетизация. Тази инвестиция обаче няма да се случи автоматично и първо ще трябва да се решат проблемите, които ограничават капацитета на мобилния сектор за инвестиции.

GSMA Open Gateway набира скорост

Към декември 2024 г. 67 операторски групи са се регистрирали в инициативата GSMA Open Gateway, които са равни на 75% от мобилните връзки в световен мащаб. Европа е водещ регион, с ангажирани оператори, представляващи повече от 20% от ангажиментите на GSMA Open Gateway, въпреки че представляват само около 10% от мобилните връзки. Много от ранните стартирания на API в региона са фокусирани върху предотвратяването на измами и сигурността, използвайки APL за SIM Swap и Number Verification. Те представят лесни победи, предвид постоянно съществуващите рискове от измамници и нарушения за операторите и техните клиенти, предвид постоянно съществуващите рискове от измамници и пробиви  за операторите и техните клиенти.

stck-mobile-cell-tower-radiation
Отговорно управление на трансформацията с AI

Европейските оператори са водещи във въвеждането на генеративния AI (genAI), със силен акцент върху оптимизацията на мрежата, сигурността и подобреното обслужване на клиентите. Te катализират иновациите в genAI чрез стратегически партньорства, пример за които са сътрудничеството на Telefónica с технологични компании, както иразработването на специфични за телекомуникациите големи езикови модели (LLM) от Deutsche Telekom с Global Telco AI Alliance.

За да насърчат отговорния AI, операторите дават приоритет на етичните практики в областта, за да гарантират справедливост, да защитят потребителите и да намалят неравенствата. Законът за AI на ЕС определя регулаторни стандарти за отговорен AI, докато Пътната карта за зрялост на отговорния AI на GSMAпредлага рамка за етично използване на технологията.

Въздушната свързаност набира инерция

Наземните мрежи остават основната форма на свързаност, подкрепена от широкото покритие на безжичните мрежи и масовото производство и приемане на мобилни устройства. През последните години обаче технологичният напредък в различни сателитни и други неземнимрежи (NTN) помогна за преодоляване на няколко ограничения, свързани с въздушната свързаност.

Последните развития показват, че европейските власти предприемат стъпки, за да бъдат в крак с глобалните си конкуренти в разработването и прилагането на сателитна свързаност, като допълнение към наземните мобилни услуги. Последните примери включват възлагането на договор на консорциума SpaceRISE за разработване, внедряване и експлоатация на съзвездието от сателити IRIS2, както и появата на нови играчи в европейската сателитна екосистема.

Related Posts