Мобилните мрежи от пето поколение (5G) започват да имат все по-голяма роля в интернет инфраструктурата. Наближавайки втората половина на десетилетието, значимостта им ще нараства.
Основна заслуга за това ще имат самостоятелните 5G мрежи (5G SA), както и новото поколение 5G Advanced. Това е част от прогнозите на Ericsson в техния редовен доклад за мобилността, който е към ноември т.г. В него компанията удължава прогнозния период до края на 2030 г.
5G гръбнак
Според Ericsson през следващите няколко години ще има голямо увеличение на мобилния интернет трафик. Темпото само за 2024 г. ще е 21% на годишна база. И докато темпото на растеж може да намалява през следващите години, самият ръст ще бъде значителен – близо три пъти до края на 2023 г.
Подобен огромен обем информация ще се нуждае от стабилни мрежи. Именно 5G мрежите ще помогнат, тъй като според Ericsson те ще пренасят 80% от общия мобилен трафик. Това ще се случи до края на 2030 г., като през 2024 г. през тях е преминал 34% от трафика.
От гледна точка на региони, най-проспериращ в сферата на 5G ще бъдат страните в Съвета за сътрудничество в Персийския залив. Към 2024 г. те имат 47% 5G абонати спрямо общия брой. Към 2030 г. броят им ще достигне 93%. На второ място ще е Западна Европа с 92%, а на трето – Северна Америка с 91%.
5G SA ще осигури нужния капацитет, като според Ericsson предстои големият възход на тази технология. Към 2024 г. по света има около 320 мобилни оператора, които предлагат 5G услуги и по-малко от 20% от тях са през 5G SA. До края на 2030 г. обаче 60% от всички 6,3 млрд. 5G абонати ще са през 5G SA.
Като цяло Ericsson прогнозира, че към края на 2024 г. по света ще има почти 2,3 млрд. 5G абонати. Това ще равно на 25% от всички абонати на такива услуги. Компанията очаква, че през 2027 г. 5G абонатите ще прехвърлят тези на 4G услуги.
Нова идентичност
През следващите години ще се затвърди и тенденцията за смяна на идентичността на мобилните оператори, посочва Ericsson. Все повече от тях ще преминат от разбиране за традиционен телеком към идентичност на технологична компания. 5G ще помогне за това реформиране, като ще даде достъп на телекомите до повече технологии и те ще могат да предлагат по-специфични и високотехнологични услуги.
Сред тях са изкуствен интелект, клауд решения и др. Телекомите ще могат да участват по-задълбочено и ефективно в автоматизацията на заводи, доставка на съдържание, персонализирани услуги чрез мрежови срезове и още много възможности. Всичко това създава условия за растеж и навлизане в сектори, които досега са били смятани за нетипични за телекомите, но съвсем нормални за технологичните компании.