Мобилните мрежи от пето поколение все още не са разгърнали пълния си потенциал. Те обаче се приближават все повече до повратната точка, от която 5G ще се превърне в неразделна част от ежедневието на милиарди потребители. Проучванията показват, че много от хората са готови за 5G, но така ли е и със смартфоните?
Според анализ на Ookla 89% от потребителите в Индия са готови да сменят смартфона си, за да могат да използват 5G мрежите, които скоро трябва да станат факт в страната. 48% от анкетираните дори биха сменили оператора си, ако той не предлага 5G. Само 20% биха изчакали докато той пусне услугата. И едва 2% не биха използвали 5G.
Голямо търсене
Анализът на Ookla открива още, че индийските потребители са сред най-големите консуматори на мобилни данни. При това до степен, че настоящите LTE мрежи дори не смогват с потреблението и са се превърнали в „гърло на бутилка“ и забавят растежа.
Навлизането на 5G мрежите ще осигури много повече капацитет, който бързо ще бъде поставен на изпитаните. 70% от анкетираните в проучването на Ookla казват, че с 5G ще увеличат стрийминга на видео, а 68% – ще играят повече онлайн. Само 1.4% казват, че сегашната им връзка е достатъчна за целите на потреблението им.
Индия е най-големият световен пазар, който все още не предлага 5G мрежи за крайни потребители. Очаква се първите от тях да заработят през септември и до края на годината да са покрити поне 13 от основните градове. Страната има амбицията да внедри и собствено 5G телеком оборудване, което е разработено и произведено от местни компании.
Ще има ли достатъчно предлагане
Голямото търсене на 5G смартфони няма да е само в Индия. Всички водещи производители обновяват целите си гами мобилни телефони, за да предлагат възможно най-много модели с 5G съвместимост във всички ценови категории. Наличието на 5G модем в новия смартфон на всеки потребител вече е задължително очакване дори и той все още да не използва такива услуги. Това е така, защото всеки е наясно, че е въпрос на време да премине към тях, особено с увеличаването на покритието им.
Това създава идеални пазарни възможности за производителите, но… няма чипове. Недостигът на компоненти повлия на продажбите през миналата година. А през тази, макар да изглежда, че ситуацията с чиповете започва да се успокоява, има други проблеми – висока инфлация и икономическа несигурност, която кара хората да преосмислят голяма част от покупките си.
Според прогноза на Counterpoint Research, пазарът на смартфони тази година ще е доста неравномерно разпределен, съобщава Entrepreneur. Отново Индия се очаква да бъде сред лидерите по възход на 5G моделите. През 2022 г. 35% от доставените в страната смартфони ще са с 5G модем, а през 2023 г. те ще са 53%.
Трескава подготовка
Производителите очакват рязък скок на търсенето на 5G смартфони, особено с популяризирането на тези мрежи. Realme например е пренасочила 90% от R&D усилията си в разработка на 5G технологии и продукти. Над половината от смартфоните ѝ през тази година ще поддържат новото поколение мрежи.
Oppo също има 5G R&D екип от поне седем години. Те разработват и тестват различни функции и технологии, включително е основана и лаборатория за иновации в Индия. И другите производители също усилено разработват 5G проекти, като целта е сходна – бързо развитие на технологията и също толкова скоростно намаляване на цените.
Повечето бъдещи потребители на 5G устройства са в развиващите се пазари. А там средната цена е по-ниска и съответно компаниите трябва бързо да предложат достатъчно разнообразни модели в подходящите ценови класове. Бързането е голямо, особено като се има предвид и цялостното негативно настроение в икономиката. Това предвещава по-сериозна конкуренция между компаниите, което трябва да е в полза на потребителите.