С увеличаването на броя абонати на 5G услугите се очаква(ше) и ръст на мобилния интернет трафик. Съответно, 5G ще може да се справи с повишението потребление и дори ще го мотивира, след като хората видят колко по-бърза и стабилна е връзката дори и в натоварените часове.
Засега обаче не се случва точно това. Поне не с очакваните темпове, които да послужат и за оправдание за огромните инвестиции в 5G. Дори се получи разделение, отбелязва LightReading. От едната страна са оптимистите, които смятат, че ръстът ще продължи и дори в един момент ще се ускори след достигане на критичната маса потребители. Според песимистите обаче, ръстът на трафика ще влезе в плато и тъй като повечето потребители вече са достигнали максималната си дневна консумация на интернет.
Статистиката не е оптимистична
Ако гледаме суровите данни, ситуацията не е оптимална. До началото на 2019 г. е имало голям ръст на потреблението на мобилен трафик на годишна база. От края на първото тримесечие на 2019 г. започва спад. Първоначално той е доста рязък, а в последствие започва да намалява темпото, но е с постоянна тенденция надолу. И така, в пика си, ръстът е бил почти 100%. А към края на второто тримесечие на 2024 г. е около 20%, показват данни на Ericsson.
Все пак, 20% не малък ръст, макар и да е далеч от славните дни. Този ръст е най-нисък от измерването на Ericsson, което е започнало от началото на 2016 г.
Според независимия анализатор и консултант Уилям Уеб, който има опит и като един от ръководителите на британския регулатор Ofcom, това е съвсем логично. Той е сред „песимистите“, макар че би казал, че е реалист и наясно с процесите. Уеб прогнозира от години, че този процес се случва и описва S-крива, която ще достигне плато през 2027 г. Иначе казано – тогава ще започне платото на мобилния трафик и ръст, ако има, ще е минимален.
Реалността е по-различна
Ако гледаме само процентния ръст, да, може да се заключи, че индустрията ще достигне плато и сякаш няма да се развива. Но всъщност по това време вече обемите информация ще са огромни. Те ще са толкова големи, че всякакви промени ще се отразяват в минимален процент.
Анализаторите на LightReading дават за пример, че месечният ръст на глобалните мобилни данни през второто тримесечие на 2024 г. в сравнение с първото е едва 4.34%. В сравнение със същия период 4 години по-рано – тогава ръстът е бил 10.76%.
Но всъщност – тогава данните са се увеличили е 4.86 екзабайта, а сега – с 6.27 екзабайта. През 2027 г. дори и 1% ръст, който статистически ще е плато, реално ще е няколко екзабайта – огромен информационен обем, за който ще е нужна сериозна инфраструктура.
По-голямото предизвикателство за бранша ще е силно неравномерното разпределение на натоварването. Логиката е, че по-богатите и развити държави ще имат по-голямо потребление. Но всъщност и сред тях има големи разлики, отбелязва Стефан Зеле, изпълнителен директор на Coleago Consulting.
Например средното месечно потребление на мобилни данни на глава от населението във Финландия е 74GB за първото полугодие на тази година. А в Германия за същия период е… една десета от това. Защо се получава това, при положение, че и двете държави са доста добре развити? Според Зеле е заради разликите на местно ниво. Например във Финландия цените на предимно на база скоростта на достъпа, а трафикът е неограничен. В Германия пък не се гледа толкова на скоростта, колкото на трафика за формиране на цените. Съответно колкото и да са богати германците, те ще съобразяват потреблението си според този факт.
И изборът на финландските телекоми е по-правилен. За последното тримесечие средният месечен приход от един абонат на Deutsche Telekom е паднал от 22 евро преди пускането на 5G услуги до 20 евро. А при финландския Elisa, приходите са се увеличили от 19,3 евро месечно на 23,2 евро месечно. Така че 5G може да помогне за увеличаване на приходите, зависи как бива представян на потребителите.