Сателитните комуникации идват на помощ на 5G в Европа

Вече не е тайна или изненада, че Европа изостава в разгръщането на 5G мрежите, особено от гледна точка на покритието в отдалечените райони и предоставянето на по-специфични услуги през тази инфраструктура. Затова експертите от различни компании и организации търсят разнообразни начини да помогнат.

Институтът Fraunhofer например е провел тест на метод за разделяне на сигнала, който позволява използването на сателити като допълнение към 5G мрежите, съобщава Telecoms. Германските учени са успели да разделят базовата станция практически на две части от гледна точка на консумация на енергия и изчислителна мощ. Това отваря вратата за комбинирането на сателити с 5G или дори 6G базови станции и осигуряването на още по-добро покритие за отдалечените и/или трудно достъпните райони. А отделно от това има и възможност за предлагане на мобилни услуги и за дронове и самолети.

Повече и по-сложни архитектури

Именно това ще е възможно с новия метод, казва Райнер Ванш, ръководител на RF и SatCom системите към Fraunhofer. Технологията практически превръща сателитите в допълваща връзка към основната мрежа. Системата може да идентифицира тези допълващи елементи и да ги обедини в общата инфраструктура.

За експеримента учените на института са пресъздали в лаборатория космическите сигнали чрез емулатор и са симулирали връзка до геостационарен сателит на 36 000 км. над Земята. Това е значително по-далеч отколкото са сателитите в ниска орбита, които обикновено са на около 2000 км. височина и се използват по-масово за комуникациите.

За целите на теста е използван DVB-S2X стандарт за връзка между базовата станция и сателита. Той поддържа разделяне и сливане на канали. Към всичко това е добавена и FPGA система, която може да бъде използвана и в бъдещи сателити.

Основната задача на експеримента е да бъде доказателство за способностите на технологията, която може да стане част от Trantor. Това е инициатива на европейско равнище, която се подкрепя от Европейския съюз. Тя е кръстена на планета от книгите на Исаак Асимов, като е посветена на европейския космически сектор и амбициите на бранша да подобри мобилните телекомуникационни услуги.

Това включва изграждането и на комбинация от наземни и сателитни 5G/6G мрежи, които да осигурят покритие не само в цяла Европа, но и практически по целия свят. Trantor има седем конкретни цели. Сред тях е промотирането на разпространението и използването на 5G-Advanced, както и подготовката за 6G мрежите, включително и сред операторите на сателитни услуги.

Също така има за цел и популяризирането на 5G Advanced NTN – т.е. именно комбинацията между 5G и сателитни връзки. Към това е предвидена и подкрепа за разработката на оборудване за сателитни g-NodeB технологии и оборудване за бизнес и крайни потребители.

Във всичко това роля ще има и изкуственият интелект. Той ще помага за управлението на мрежовите ресурси, трафика и QoS модулите. Trantor предвижда и планиране за бъдещи сателитни мрежи и разработка на подобрени системи за киберсигурност. Всичко изглежда много добре на хартия, но това винаги е така с големите инициативи на ЕС. Истинското предизвикателство е да видим какво всъщност ще се превърне в реалност и кога.

Related Posts