Какво постигна 5G за пет години

Мобилните мрежи от пето поколение (5G) са сред нас вече повече от пет години. През това време те постигнаха доста, но и не успяха да отговорят на някои от по-амбициозните очаквания и прогнози. В крайна сметка с какво точно допринесе 5G за развитието на технологиите и икономиката?

От GSMA са направили анализ, който да даде отговор на този въпрос. Към края на 2024 г. броят на 5G връзките по света е прехвърлил 2 млрд. По този начин петото поколение мрежи става най-бързо растящото досега. Но въпреки този прогрес, технологията не е развила своя пълен потенциал от гледна точка на цифрова трансформация икономическо и търговско влияние и стойност. Нужни са стратегически намеси, които да гарантират еволюцията на 5G, казва GSMA.

Анализът на GSMA Intelligence обхваща напредъка на 5G в 39 пазара. Разделен е на две категории – 5G инфраструктура и 5G услуги. Те пък са разделени на по три колони с общо 17 индикатора. Разработена е и методология, която да осигури съпоставимост между индикаторите. Накрая получаваме общи оценки от 0 до 100 за постижението в цялостното развитие и навлизане на 5G.

5G сигнал
Най-добре развито 5G

Най-добре е развита 5G технологията в Кувейт. Страната отбелязва 67 точки от 100. Второто място е за ОАЕ и Катар с по 64 точки. Трета е Финландия с 61 точки.

България е точно в средата на класацията с 47 точки. Толкова имат още Канада, Швеция, Франция и Великобритания. Като цяло европейските държави се представят добре в разгръщането на спектъра и цените, но изостават в изживяването в мрежата, приемането на технологията и развитието на пазарите.

Европа изостава в няколко ключови аспекта спрямо другите водещи региони и страни – Южна Корея, Китай, САЩ и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив. Европа отчита едва 27 точки по отношение на брой 5G базови станции, като единствено САЩ имат по-нисък резултат (7). Европа записва 68 точки в сферата на 5G покритието, като страните в Залива и Япония имат по-ниски точки (съответно 66 и 60). Европа е предпоследна и по 5G SA разгръщане – 32 точки, като само Южна Корея има по-нисък резултат – 30. Въпреки това като цяло, тя е на последно място по разгръщането на мрежите.

Положението е малко по-добре от гледна точка на изживяването. Европа е на трето място след страните от Персийския залив и Китай. Основната заслуга за това е на латентността, която записва 77 точки – най-висок резултат спрямо всички. На трето място е и по скорости на ъплоуд – 50 точки. Първи са Страните от залива и Китай, съответно 77 и 59 точки.

Не така обаче е положението със скоростите за теглене. Те записват едва 31 точки и съответно нареждат Европа на предпоследното място единствено пред Япония, която има 16 точки. Първенец  Китай с 81 точки.

Успехът на 5G

Добрата новина за 5G е, че във всички пазари изживяването през 5G мрежи е значително по-добро спрямо това през 4G инфраструктурата. Това е доказателство, че макар и мнозина да казват, че не усещат разлика, такава има и 5G действително подобрява качеството на услугата и то преди да е развил пълния си потенциал.

Проблем за всички телекоми е ниският среден приход от един потребител. Той е особено изразен при европейските оператори, където е едва 11 евро от потребител. Същевременно капиталовите разходи са 49 евро на глава от населението. Разликите са големи и при другите региони, което затруднява операторите да инвестират пълноценно и ще са нужни още мерки.

За Европа това са завършване на единния цифров пазар, дългосрочни инвестиционни планове, промяна на политиката за разпределение на честотния спектър с фокус над инвестициите, допълнителни мерки за честност в разпределението на интернет пазара и стойността, както и подкрепа за екологичните дейности на операторите.

Related Posts