ританският телеком регулатор OFCOM направи мащабно замерване на базовите станции на мобилните оператори на Острова през февруари. Идеята е да се покаже, че новите мрежи от пето поколение (5G), както и самите мобилни телекомуникации в страната са безопасни за здравето на хората. Резултатите напълно потвърждават тази теза.
Според тях, най-високите стойности на излъчване на 5G клетките съставляват 0.039% от максимално допустимите лимити, възприети от Световната здравна организация и Европейския съюз. Те са базирани на изследванията и препоръките направени от Международната комисия за предпазване от не-йонизиращи лъчения (ICNIRP).
Малка частица от нормите
Замерванията извършени от OFCOM показват не само, че 5G излъчва миниатюрна част от допустимите граници, но това се отнася за цялата мобилна инфраструктура във Великобритания. Най-високата стойност отчетена на целия Остров е в лондонския квартал Канари Уорф, който се слави със силната концентрация на големи бизнес сгради и офиси. Дори там, са отчетени стойности от 1.49% спрямо максималните граници определени от ICNIRP.
Всъщност в Канари Уорф е единственото място, в което те надминават 1%. На всички останали тествани обекти, излъчванията рядко надминават 0.5% от максимално допустимите. Изследването на OFCOM показва и нещо друго – 5G сигналите са в пъти по-малки от тези на предходните поколения мобилни мрежи. Когато се изследват всички честотни ленти и се поставят данните до тези на новата технология, разликата е между 10 и 100 пъти. Например, в бизнес парка Axtec West в Бристол, мобилните клетки са замерени да излъчват 0.14% от стойностите на ICNIRP, докато при 5G честотите на същото място е отчетен сигнал със сила 0.001%.
Петото поколение показва пик в Бирмингам. Там 5G клетките излъчват 0.039% от максимално допустимите стойности. За сравнение, тези от останалите мобилни технологии (2G, 3G и 4G) дават най-висок резултат от 0.468%.
Заключенията на OFCOM са, че мобилните мрежи във Великобритания са безопасни, като силата на техния сигнал, е малка частица от безопасните лимити. Той е видно по-слаб при 5G отколкото при предходните поколения клетъчни технологии.
Реалността на Острова и България
Резултатите във Великобритания могат да дадат и известна представа, каква е ситуацията в България. Мобилните оператори на Острова използват близо два пъти и половина повече честоти от техните колеги у нас. Достъпни за британските телекоми са лентите в 800 MHz, 900 MHz, 1 400 MHz, 1 800 MHz, 1 900 MHz, 2.1 GHz, 2.3 GHz, 2.6 GHz, 3.4 GHz и 3.8 GHz. От тях единствено предпоследния се използва за 5G връзка, докато останалите се използват от предходните поколения мобилни мрежи.
В България, операторите имат достъп единствено до 900 MHz, 1 800 MHz, 2.1 GHz и 2.6 GHz. Комисията за регулиране на съобщенията предостави временно на телекомите и спектъра в 3.6 GHz, който да се ползва за тестване на 5G. Изпитанията бяха проведени през втората половина на 2019 г. и от трите оператора, като беше използвано ограничено количество оборудване (по една базова станция и една мобилна клетка на компания). Затова излъчванията, които в България ще се отчетат може да са дори още по-ниски.
Всъщност, те трябва да бъдат такива. Защото в България лимитите за електромагнитни излъчвания са между 45 и 100 пъти по-строги от препоръките на ICNIRP. Което означава, че максимално допустимите стойности са между 1% и 2.2% от ограниченията, които международната комисия налага, а Великобритания прилага.