След години привиден застой и критики, че не полагат достатъчно усилия, европейските мобилни оператори най-сетне могат да се похвалят с напредък в разгръщането на т.нар. самостоятелни 5G мрежи (5G SA). Това показват отзивите и резултатите от скорошната конференция FutureNet World Show в Лондон, съобщава Fierce-Network.
Няколко оператора използваха събитието, за да демонстрират своя прогрес и ползите от 5G SA в развитието на AI и автоматизацията. Джийни Йорк, главен технически директор на Virgin Media O2 например разказва, че телекомът е пуснал своята 5G SA мрежа във Великобритания през февруари 2024 г. От тогава тя е налична в постепенно увеличаващ се брой от големите градове в страната.
5G SA веднага е намерила допълнителни ползи. Първата услуга в реалния свят, която е предложена, са мрежовите срезове. След това има интерес и към индустриалната автоматизация. Очаквано, 5G SA привлича вниманието на корпоративните, а не на крайните клиенти, допълва Йорк.
5G SA вече е налична за 28 млн. клиенти във Великобритания, казват и от BT. Това са хората, които попадат под покритието на мрежата на оператора до сега. Преминаването към клауда е било голямо предизвикателство за телекома, казва Сара Джоунс, директор на мобилните операции на компанията. ВТ е използвала „предизвикателството“, че са имали „високорисков доставчик“, който е трябвало да премахнат от инфраструктурата си. Това е било скъпо и сложно начинание, но ВТ е решила да го използва и за преминаване към клауда.
В Италия също имат опит. Андреа Калви, ръководител на технологичните иновации на TIM, отбелязва, че в Европа телекомите избират множество различни подходи. Един от популярните е комбиниране на 5G SA със споделена 5G. TIM са направили така, като 5G SA бива развивана в зоните, където ще има най-голям интерес и полза от нея веднага. Отново това са индустриални паркове и места, където корпоративни клиенти могат да се възползват от мрежовите срезове, автоматизация и др.
Така че 5G SA постепенно напредва. Операторите намират удобните за тях комбинации, за да разгърнат технологията по начин, който да им осигурява и възвръщаемост. И макар основният фокус да е корпоративният клиент, 5G SA намира полза и за крайните потребители. Най-често това е фиксираният безжичен интернет, който може да осигури високи скорости без кабели. И той обаче бива развиван постепенно, предимно в райони, където вече има интерес към такива услуги и е по-лесно вместо изграждането на оптични трасета. В България също има 5G SA мрежи, като операторите ги развиват от самото начало.