Клиентите имат високи очаквания от 5G мрежите. И много конкретни изисквания. И макар и двете неща да са пределно ясни на мобилните оператори, отговорът какви точно са очакванията и изискванията, е малко по-сложен.
Именно това затруднява телекомите да предложат точните услуги на правилните клиенти и съответно да извлекат максимума от 5G мрежите, в които са инвестирали толкова много време, средства и усилия. Но една технология може да им помогне – генеративният изкуствен интелект, съобщава LightReading.
GenAI може да помогне в анализите на мрежовите операции и да посочи на телекомите звената, в които има нужда от промени, да даде идеи за нови услуги и подход към клиентите. За целта GenAI ще използва много по-голям набор от информация от обикновено. Анализите се изготвят на базата не просто на сурови данни от представянето на мрежата, но и текст, изображения, програмен код и дори неструктурирани данни, отбелязва и докладът 2024 5G AIOps Operator Survey на Heavy Reading.
Да разчупим традициите
В повечето случаи мрежовите анализи разчитат на исторически данни и информация в реално време. Чрез тях може да се получи представа какво се е случвало и какво се случва, за да се предприемат реактивни действия, т.е. да се отговори на дадена тенденция. Използват се и за прогнозиране, но е по-трудно, а именно проактивните действия са по-важни.
94% от операторите казват, че са наясно колко важни са мрежовите анализи на 5G мрежите, за да може да се намерят, оценят и решат различните проблеми. Само 2% смятат, че тези анализи не са важни, за да се гарантира наличността на 5G услугите.
Същевременно телекомите отбелязват, че решаването на проблеми с 5G е доста по-сложно от предишните поколения мрежи и анализите трябва да са на няколко нива – клауд инфраструктура, оркестрация, контейнери, мрежови домейни, повече услуги и др. Операторите се нуждаят от информация от повече източници, което прави обработката ѝ по-трудно. Има и повече критерии, които са важни на клиентите, включително времезакъснение, нестабилност на връзката, мрежови срезове и др.
Трябва да се има предвид, че и много оператори използват хибридна или споделена конфигурация на 5G мрежата си с 4G. Отделно изграждат и самостоятелна 5G мрежа. Това са допълнителни усложнения, които изискват своето внимание и специфичен подход.
GenAI може да помогне. Телекомите вече намират начини как да използват технологията, за да получат допълнителни идеи и поглед над ситуацията.
38% например споделят, че виждат най-голям ефект от GenAI в мрежовата оптимизация, 32% – в оценката и подобряването на мрежовите услуги. Други 17% откриват голям ефект от GenAI за техническата поддръжка за клиенти, а 14% – в мрежовото планиране.
Докладът препоръчва на операторите все по-смело да използват новите технологии, за да анализират и оптимизират своите мрежи. Все още са ранните дни на GenAI, така че ще има грешки и ще е нужно повече внимание, но стойността и потенциалът са налице още от сега. Затова не трябва да се губи време и да се пропуска използването на технологията още от сега, което ще е от полза и за операторите да натрупат опит с нея и да са още по-подготвени, когато и самата тя се подобри.