Сателитните 5G услуги се оформят като атрактивен пазар, който може да донесе милиарди долари приходи на мобилните оператори по света. Това казват анализаторите от Juniper Research в нова прогноза за развитието на пазара, цитирани от Telecoms.
Според Juniper, потенциалните допълнителни приходи са около 17 млрд. долара за периода 2024 г. – 2030 г. Именно затова анализаторите препоръчват на мобилните оператори да обърнат внимание на този сегмент и да създадат нужните партньорства със сателитни компании и те да са „незабавен приоритет“.
Причината е не само милиардите долари потенциални приходи. Според анализаторите на Juniper, работата със сателитните компании ще помогне на телекомите и в подготовката и разгръщането на 6G. Това обаче не означава, че трябва да отлагат „сателита“, за по-натам, смятат експертите.
Множество ползи още сега
Комбинацията 5G и сателити има много ползи за операторите, казват от Juniper. Използването на геостационарни сателити дава възможност за осигуряване на постоянна свързаност над определени райони. А това дава възможност на телекомите да предлагат повече сателитни 5G услуги, които да им донесат нови канали на приходи.
Ползи ще има и за сателитните компании. Подобни партньорства ще им осигурят повече доходи, което пък отваря възможност за повече иновации и по-бързо развитие на сателитни технологии. Това от своя страна ще повиши и качеството на спътниците, много от които имат нужда от замяна с ново поколение. Компаниите ще могат да си поделят разходите и усилията за поддръжка на мрежите според своята специализация, което също е добре дошло.
Според Juniper първата комерсиална 5G сателитна мрежа ще бъде обявена през 2024 г. Уловката е, че за нея може да са нужни и подходящи, съвместими устройства. Индустрията работи и по технологии, които да направят системите съвместими и с настоящите. Анализаторите прогнозират, че до 2030 г. по света ще има над 110 млн. 3GGP-съвместими 5G сателитни връзки.
Това ще даде на телекомите възможността да предложат 5G покритие над много по-големи райони, особено на места, където изграждането на наземни мобилни мрежи е твърде сложно и скъпо. Освен това сателитните мрежи ще могат да влязат в ролята и на своеобразни оптични трасета, както сега въпросните се използват за много от наземните базови станции. Ползите ще са увеличен капацитет на мрежите като цяло, повече стабилност, по-малка латентност и намаляване на натоварването на наземните мрежи.
Други ползи ще са използване на тези сателитни връзки за по-масово разгръщане на Интернета на нещата (IoT), включително и в трудно достъпни райони, земеделски площи, морета, океани и т.н. Сателитната 5G свързаност ще е от полза и за транспортния сектор, умни автомобили, авиация. Възможностите са наистина много и затова Juniper препоръчва на мобилните и сателитни оператори бързо да започнат да работят заедно и да реализират подобни проекти.