Роумингът вече не е скъпата и екзотична услуга, която беше в продължение на години. Благодарение на множество регулаторни промени в Европейския съюз, роумингът стана по-достъпен и удобен, поне в рамките на Европа.
Не така стои положението по света. В много държави роумингът остава предизвикателство, което не позволява на хората да се възползват пълноценно от 4G и 5G мрежите, показва доклад на Opensignal.
Докладът обхваща 20-те най-популярни градски дестинации в света според Euromonitor. Сред тях са Париж, Дубай, Мадрид, Токио, Ню Йорк, Сингапур, Хонконг, Лос Анджелис и др.
Пропуснати ползи
Анализът на Opensignal Пказва, че „роумърите“, както нарича клиентите в роуминг, прекарват значително повече време в 2G и 3G мрежите спрямо местните жители. Това логично води до по-лошо мобилно изживяване и не толкова добра услуга. Средно роумърите прекарват с 60% по-малко време в 5G мрежа спрямо местните. Основните причини за това по-малкото покритие на 5G, липсата на споразумения за 5G между операторите и локални правила на телекомите, които често дават приоритет на местните потребители.
Затова голяма част от роумърите все още предпочитат да използват Wi-Fi. 56,4% от роумърите казват, че използват Wi-Fi, докато същото споделят и 49,8% от местните. Основната причина най-често е избягване на високите такси, но и също така търсенето на по-бърза и качествена връзка.
Цели 11% от роумърите пък са „тихи“. Това означава, че нарочно не се свързват към мрежа по време на пътуването си. И тук причините са високите цени, но и по-старите им устройства. Според Opensignal тази група представлява атрактивна ниша с потенциал, който все още не е изпълнен.
Проблемите на роумърите
Надали има роумър, който да не е прекарал прилична част от пътуването си в търсене на мрежи, по-добри връзки и др. Или дори накрая да си купи местна предплатена карта и да си реши проблемите.
Това са казуси, с които се сблъскват всички пътуващи в роуминг. 20% от роумърите се свързват към друга мобилна мрежа спрямо първоначалната, в търсене на по-добра връзка. А потребителите, които не разполагат с 4G-съвместими устройства или не могат да се свържат с такава мрежа, предпочитат дори напълно да спрат мобилните данни, ако не намерят Wi-Fi.
Използването на 2G и 3G мрежи от роумъри. също е по-голямо в Близкия Изток и Северна Африка. Дори и в Ню Йорк и Сеул – роумърите използват 13 пъти повече 2G и 3G отколкото местните.
Практиката с купуването на местни SIM карти, макар често давана като съвет, реално се прилага рядко – едва от 2,5% от роумърите. eSIM може да е по-добра алтернатива, ако телекомите я развият в тази посока и я представят на пътуващите като начин за добра, краткосрочна услуга или пък за често пътуващите.