Европа губи като не развива 5G достатъчно бързо

Мобилните мрежи от пето поколение (5G) могат да са от голяма полза на Европа в технологично и икономическо отношение. ЕС обаче губи тези потенциални предимства, като не развива мрежите достатъчно бързо.

Това е един от изводите, който можем да изведем от скорошен доклад на GSMA, който открива, че мнозинството от мобилните връзки Германия и Швейцария вече са над 50%, докато в Дания, Финландия, Норвегия и Великобритания са прехвърлили 40%, съобщава Telecoms.

eu-flag-5g
Европа изостава от водещите региони

Според GSMA, до 2030 г. 5G ще предложи допълнителни 164 млрд. евро в общата икономика и ще генерира 80% от мобилните връзки на Стария континент, докато 4G ще падне до 18. Всичко това изглежда чудесно, но нещата не стоят така, когато погледнем какво се случва в Северна Америка, Източна Азия и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив.

Европа изостава спрямо всички тях по отношение на скоростта на навлизането на 5G, казва докладът. Организацията призовава институциите, че са нужни „спешни реформи, които да мотивират промени в достъпа до инвестиции из континента, за да може той да остане конкурентен на глобално ниво“.

Един от примерите е 5G SA (самостоятелните 5G мрежи),, както и 5G-Advanced. И двете набират популярност навсякъде и отключват нови възможности. В Европа обаче само 18 оператора предлагат 5G SA мрежи към септември 2024 г. Навлизането на 5G-Advanced все още практически се очаква.

Какво може да се направи

Нужно е да се ускори внедряването им, защото според прогнозите, до 2030 г. мобилният трафик на данни ще се утрои. За да може Европа да е в тон с развитието на технологиите и потреблението им, трябва да промени регулациите. В момента те ограничават инвестиционния капацитет и ако не се подобрят, навлизането и съответно използването на тези технологии в Европа, ще продължи да се случва по-бавно.

Организацията дава и няколко конкретни препоръки:

  • Да се довърши Единният цифров пазар и той да позволи на мобилната индустрия да разгръща услуги между страните-членки в целия ЕС.
  • Да се добавят мерки за гарантиране на честността в интернет и неговата стойност.
  • Да се преразгледа регулацията на ЕС за сливане на компании и да се обърне внимание на дългосрочните инвестиции и ефектите върху иновациите.
  • Да се направи по-предвидим и благоприятен за инвестициите подход към честотите.
  • Да се подкрепят усилията за екологичност и устойчивост на операторите.

GSMA смята, че това е само първата стъпка към „реенергизирането“ на европейския телеком сектор. „Европа е на кръстопът в развитието на дигиталната инфраструктура, от която нейните бизнеси и граждани ще се нуждаят, за да успеят. Притеснително е да видим как изостава все повече и повече от други големи пазари по света“, казва Джон Джусти, главен регулаторен директор на GSMA.

И допълва, че мобилната индустрия като цяло добавя над 1 трилион евро към европейската икономика и поддържа над 1 млн. работни места. Тя е в основата на развитието и доброто представяне на сектори като търговия и логистика и иновациите трябва да бъдат подсилени и приоритизирани. Той смята, че са нужни „спешни действия“ за реформиране на политиките.

GSMA споменава и в доклада си, че политиките за развитието на технологиите и иновациите в ЕС в голямата си част вече са на по повече от 20 години и трябва да бъдат осъвременени, за да отговорят на днешните пазарни реалности и предизвикателства.

Related Posts