5G В БЪЛГАРИЯ
Петото поколение мобилни мрежи (5G) се очакваше да навлезе в България през лятото на 2020 г. По стечения на обстоятелствата и различни регулаторни решения, най-вероятно стартът на подобни услуги ще бъде отложен поне с шест месеца. Самата технология ще бъде развивана на етапи, като първо ще се използва и модернизира настоящата 4.5G мрежа към 5G.
Това ще става софтуерно и с добавяне на нови честоти. В последните фази ще бъдат изградени и самостоятелни системи, което ще се случи поне след около пет години. Бъдещето на 5G в България зависи от няколко ключови фактора, повечето от които са свързани с регулаторната рамка, освобождаване и разпределяне на нови честоти и др. В същия момент, стриктния контрол на излъчванията от мобилните станции в страната ще продължи да е в сила и за новата технология.
ПАРАМЕТРИ И УСЛОВИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА 5G
ЧЕСТОТИТЕ ЗА 5G В СТРАНАТА
В България ще се използват три вида радиочестоти, които ще се добавят към съществуващите и на които ще се развива 5G. Те са определени като стандартни за целия Европейски съюз. При дългите вълни, това са 700 MHz, които до скоро се ползваха от цифровата ефирна телевизия (най-вече от БНТ) и все още значителна част от тях се държат от Министерство на отбраната за военна комуникация.
Средните вълни, са в спектъра от 3.5-3.6 GHz, като и те вече бяха използвани за изграждането на мобилна мрежа – тази на „Макс телеком“ по WiMax технология преди десет години. Именно те се очаква да бъдат първите на които ще бъдат пуснати 5G мрежи в България.
Късите, милиметрови вълни в обхват 25GHz са свободни, но те ще се развиват на по-късните етапи, когато вече има изградено основно 5G покритие. Те ще се използват за създаването на допълнителен слой, който да предоставя бърза връзка без забавяне на ключови устройства, които изискват работа и синхронизация в реално време. Това се очаква след поне между три и пет години.
УСЛОВИЯТА ЗА РАЗВИТИЕ
ЕТАПИ ЗА РАЗГРЪЩАНЕ НА 5G
ТЕСТВАНЕ НА 5G МРЕЖА
5G тестовете се осъществяват с малко на брой клетки и базови станции (обикновено до две на оператор), за да се изучи новата технология, да се проверят основните параметри и възможности, както и възможната интеграция с настоящата инфраструктура. Също така да се покажат способностите и приложенията на 5G, които се отварят за потребителите и бизнеса.
РЕГУЛАТОРНА НАМЕСА
Тук се включва освобождаването на всички радиочестоти предназначени за 5G от държавата и предоставянето им на операторите. Към тази фаза спада още облекчаване на режима за модернизация на мрежите, като административните действия в момента отнемат между 12 и 18 месеца на базова станция и костват милиони левове за разрешителни.
Последната роля на държавата е да промени таксите за ползване на честотите, които в горните спектри са икономически необосновани.
СТАРТ НА 5G МРЕЖА
<p>Новата технология се очаква да навлезе в България първоначално като надграждане на съществуващата 4.5G мрежа. Това ще стане с добавянето на честотите от 3.5 GHz с една допълнителна антена и софтуерна интеграция. По този начин ще се осигури бързо покритие на основните населени места, пътни артерии и курорти. Честотите са свободни и само трябва да влязат в сила новите тарифи за тях, след което Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) да проведе търг за тях и те да се разпределят между операторите.
НАЦИОНАЛНО ПОКРИТИЕ
Следващата фаза е осигуряване на национално покритие на територията на цялата страна, като се използват дългите вълни от 700 MHz. Възможно е някой от операторите да се опита да пусне първи 5G, разчитайки на бързото усвояване на тези честоти, но е малко вероятно поради негативния опит в САЩ, където скоростите на 5G в тези спектри са по-бавни от тези на 4.5G.
САМОСТОЯТЕЛНА 5G МРЕЖА
Последният етап включва разгръщането на изцяло самостоятелна 5G мрежа (SA), която е независима от 4G. Това се очаква да се случи след няколко години (между три и пет), когато се усвоят и честотите в 25 GHz. Тогава ще бъде изградена по-плътно покритие от микро и наноклетки, които ще имат поне десеткратно по-слаби излъчвания от нормалните базови станции.
ПРЕМИНАВАНЕ КЪМ 6G
5G ще проправи път към следващото поколение мобилни мрежи. Новото 6G се очаква да бъде финализирано през настоящето десетилетие. Държави като САЩ, Китай, Южна Корея и Европа вече инвестират пари за неговото развитие. Без изградена 5G мрежа, преминаването към шесто поколение ще бъде в пъти по-скъпо и бавно, поради липсата на необходимата инфраструктура.