Huawei продължава със своето постепенно завръщане при мобилните устройства

Преди няколко години Huawei беше се запътила устремено към лидерството на пазара на смартфони. След като тогавашният и настоящ американски президент Доналд Тръмп въведе ограничителни санкции за компанията, тя загуби ключови партньорства и доставки на компоненти.

В резултат бързо загуби и огромна част от пазара си. Но Huawei не се отказа. Компанията прекара следващите няколко години в практически пълна преработка целия си мобилен бизнес.

Първо тя изработи своя операционна система и започна постепенното, но упорито изграждане на екосистема. Паралелно с това разработваше и свои хардуер, включително процесори и модеми за връзка с мобилните мрежи. Това наложи за известно време някои от смартфоните на Huawei да не предлагат например 5G свързаност докато конкурентите им имаха. Вече такива проблеми няма и компанията без проблеми предлага 5G смартфони в няколко ценови класа.

Софтуерът ѝ също се развива добре, като Huawei успя да реши голяма част от проблемите след раздялата с Android. С времето бяха направени и решения, които позволяват на потребителите отново да качат приложенията на Google, че дори и онлайн магазина Google Play, макар и неофициално.

С времето Huawei стана и все по-смела с иновациите. Компанията възроди традиционните си серии смартфони Mate и P, които отново започнаха да предлагат мощен хардуер и високо ниво на камерите. Освен това навлезе и в сегмента на сгъваемите смартфони, включително с първия смартфон с три сгъваеми части – Mate XT.

Той привлече вниманието с тънкия си дизайн, като дори и напълно сгънат пак конкурира по дебелина стандартните смартфони. А и е не по-тежък от тях. В разгънато положение пък е един от най-тънките модели на пазара изобщо, като дори се налага на Huawei да направи леко удебеляване на корпуса при USB-C порта, за да може да го помести в телефона.

Mate XT се отличава и с премиум материалите и дизайна, вдъхновен от бижутата. Сложните панти са с здрав механизъм, тестван да устои на години ежедневна работа. В разгънато положение Mate XT има 10,2-инчов дисплей с 3K резолюция и може да се използва в различни режими за максимално възползване от голямата площ.

Смартфонът има и висок клас вградена камера XMAGE с множество режими на снимане и подобряване на кадрите с помощта на изкуствен интелект. Той има и батерия с капацитет 5600mAh, разделена на три части в корпуса на телефона. Така се запазва тънкият профил, но има и достатъчно заряд за пълноценно използване на устройството.

Huawei 5G equipment
Време е за резултати

След толкова много усилия, хубаво е да има и подобаващи резултати. И ги има. Huawei отчита увеличаване на интереса към смартфоните си. В Китай Mate XT дори генерира рекордни предварителни поръчки – над 3 млн. заявки още с обявяването му през септември миналата година.

В края на март т.г. компанията представи и своите обобщени резултати за цялата 2024 г. Те отчитат 22,4% ръст на приходите, като голяма част от заслугата за това е именно на увеличаването на интереса към мобилните устройства.

Продажбите към крайни потребители са скочили с 38%, а общите са 118,7 млрд. долара – най-високият резултат от четири години насам. Приходите от смартфони, лаптопи, смарт часовници и други устройства достигат 46,7 млрд. долара.

Паралелно с това Huawei се радва и на увеличени приходи от групата за корпоративно и мрежово оборудване. От тях компанията генерира 51 млрд. долара. Ръстът е 4,9%, което е добро постижение имайки предвид сериозните затруднения на пазара за телеком оборудване.

Huawei отчита свиване на нетната печалба до 8,6 млрд. долара, но това не е изненада, имайки предвид повечето инвестиции и фактът, че през 2023 г. продаде някои активи. Най-важното е, че Huawei използва времето, за да увеличи и разшири приходите си от различни източници. Вече има доходи и от услуги за енергетика и електромобили, клауд и др.